Έπεσε από το Big Ben και βρήκε… τίτλο η Άρσεναλ!

Οι “κανονιέρηδες” ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις του αγώνα με σουτ του Τροσάρ, έστειλαν το ματς στα πέναλτι και κατάφεραν να πανηγυρίσουν την κατάκτηση του Community Shield, μπαίνοντας με το “δεξί” στη φετινή σεζόν.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τη χρονιά η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα. Η Άρσεναλ, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 77ο λεπτό με γκολ που πέτυχε ο Πάλμερ, πείσμωσε και ισοφάρισε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με το σουτ του Τροσάρ μετά από κόντρα. Στη διαδικασία των πέναλτι, οι “κανονιέρηδες” έμειναν ψύχραιμοι και έτσι πανηγύρισαν την κατάκτηση του Community Shield στο κατάμεστο “Γουέμπλεϊ”.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης είχαν… αναγνωριστικό χαρακτήρα, με την Μάντσεστερ Σίτι όμως να είναι πιο κινητική και να “πατάει” περισσότερο περιοχή, όμως η Άρσεναλ είχε κλείσει καλά τους χώρους της. Ο Ρόδρι απείλησε στο 14′ με ένα συρτό σουτ έξω από την περιοχή για τους “πολίτες”, ωστόσο η πρώτη μεγάλη φάση ήρθε στο 25ο λεπτό από τους “κανονιέρηδες”. Συγκεκριμένα, ο Γουάιτ γύρισε από τα δεξιά στον Χάβερτς, ο οποίος αστόχησε από κοντά και στη συνέχεια, το σουτ του Μαρτινέλι στην επαναφορά κόντραρε στα σώματα. Στο 36′, ο Σάκα έγινε… επικίνδυνος  με ένα σουτ από τα δεξιά, το οποίο όμως πέρασε άουτ. Το σύνολο του Μικέλ Αρτέτα έχασε σπουδαία ευκαιρία και στο 40ο λεπτό με τον Χάβερτς. Ο Όντεγκααρντ πέρασε τρομερά την κάθετη πάσα, ο Σάκα γύρισε την μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής, όμως ο Χάβερτς νικήθηκε από τον Ορτέγα. Η Σίτι λίγο πριν την ανάπαυλα το μόνο που κατάφερε ήταν να απειλήσει με ένα ψιλοκρεμαστό σουτ σχεδόν από το κέντρο από τον Ρόδρι, καθώς ο Ράμσντεϊλ ήταν εκτός εστίας, όμως η μπάλα πέρασε άουτ και στη συνέχεια οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν για τα αποδυτήρια, με την ανάπαυλα να τις βρίσκει ισόπαλες στο απόλυτο “μηδέν”.

Η μεγάλη ευκαιρία του Χάβερτς να ανοίξει το σκορ υπέρ της Άρσεναλ στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα. (ASSOCIATED PRESS)

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τη Σίτι να είναι ξανά πιο… ζεστή και να “πατάει” περιοχή. Στο 52′ μάλιστα, απείλησε με την κεφαλιά του Στόουνς από το κόρνερ, όμως ο Ράμσντεϊλ έδειξε καλά αντανακλαστικά. Ο ρυθμός ανέβηκε εκατέρωθεν, με τον Πεπ Γκουαρδιόλα να ανοίγει το rotation της ομάδας του. Στο 70ο λεπτό, οι “πολίτες” έχασαν νέα ευκαιρία μετά από ωραία ανάπτυξη παιχνιδιού, η μπάλα κατέληξε στον Πάλμερ, ο οποίος σούταρε από τη δεξιά πλευρά, όμως η μπάλα κόντραρε στον Τίμπερ. Η Σίτι συνέχισε να πιέζει και στο 77ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ της αναμέτρησης. Ο Πάλμερ που είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή υποδέχτηκε την μπάλα από τη δεξιά πλευρά και με ένα φανταστικό αριστερό πλασέ από τη γωνία της περιοχής, κέρδισε τον Ράμσντεϊλ για το 1:0. Στη συνέχεια, οι “πολίτες” είχαν νέα διπλή μεγάλη ευκαιρία. Στο 83′, ο Ράμσντεϊλ είπε “όχι” σε τετ-α-τετ του Φόντεν μετά από ωραία… έμπνευση του Άλβαρες και στην επόμενη φάση νίκησε και τον Ρόδρι, ο οποίος “έπιασε” δυνατή κεφαλιά μετά από το κόρνερ του Ντε Μπρόινε. Οι “κανονιέρηδες” προσπάθησαν στο τέλος να βρουν το “χρυσό” γκολ της ισοφάρισης και τελικά αυτό ήρθε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησεις. Με τα αγωνιστικά λεπτά να έχουν ξεπεράσει τα 100′, μετά από κόρνερ που κέρδισε ο Σάκα, η μπάλα έφτασε στον Τροσάρ, ο οποίος σούταρε από την αριστερή πλευρά, η μπάλα κόντραρε στον Ακάντζι και κατέληξε στα δίχτυα του Ορτέγα, “παγώνοντας” τους παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα και όλα πλέον θα κρίνονταν στη διαδικασία των πέναλτι.

Στη “ρωσική ρουλέτα”, οι “κανονιέρηδες” ξεκίνησαν δυναμικά με εύστοχο χτύπημα του Όντεγκααρντ και στη συνέχεια, ο Ντε Μπρόινε αστόχησε, βάζοντας άμεσα την Άρσεναλ σε θέση “ισχύος”. Τροσάρ και Σίλβα αντίστοιχα ευστόχησαν, όμως στο τρίτο πέναλτι, ο Σάκα βρήκε δίχτυα, κάτι που δεν έκανε και ο Ρόδρι για τους “πολίτες”. Ο Βιέιρα έβαλε… το κερασάκι στην τούρτα και έτσι η διαδικασία των πέναλτι ολοκληρώθηκε, με το σύνολο του Μικέλ Αρτέτα να ξεσπά σε πανηγυρισμούς.

ΓΚΟΛ: 77′ Πάλμερ / 90’+11′ Τροσάρ
ΔΟΚΑΡΙ: –
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 8′ Παρτέι, 27′ Χάβερτς, 66′ Γκάμπριελ, / 31′ Άλβαρες
ΚΟΚΚΙΝΗ: –
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Ο Κόουλ Πάλμερ σε ηλικία 21 ετών, έγινε ο νεότερος παίκτης που σκοράρει στο Community Shield μετά τον Σεσκ Φάμπρεγκας το 2005.

Η διαδικασία των πέναλτι:

Άρσεναλ:
1ο: Όντεγκααρντ (✓), 2ο: Τροσάρ (✓), 3ο: Σάκα (✓), 4ο: Βιέιρα (✓), 5ο: (-)

Μάντσεστερ Σίτι:
1ο: Ντε Μπρόινε (Χ), 2ο: Σίλβα (✓), 3ο: Ρόδρι (Χ), 4ο: (-), 5ο: (-)

Oι πανηγυρισμοί των παικτών της Άρσεναλ μετά και από το τελευταίο εύστοχο πέναλτι του Βιέιρα. (ASSOCIATED PRESS)

Άρσεναλ (Μικέλ Αρτέτα): Ράμσντεϊλ, Γκάμπριελ (87′ Βιέιρα), Γουάιτ, Τίμπερ (75′ Τιέρνι), Σαλιμπά, Παρτέι, Όντεγκααρντ, Ράις (80′ Ενκέτια), Χάβερτς (87′ Ρόου), Σάκα, Μαρτινέλι (75′ Τροσάρ).

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Ορτέγκα, Γουόκερ, Στόουνς, Ντίας, Ακάντζι, Κόβατσιτς (64′ Ντε Μπρόινε), Γκρίλις (58′ Φόντεν), Σίλβα, Ρόδρι, Χάαλαντ (64′ Πάλμερ), Άλβαρες.//Γ.