Έριξε τον Φοίνικα στην τελευταία θέση ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ νίκησε στη Σύρο με 3-0 τον Φοίνικα έχοντας πρωταγωνιστή τον πρώην πασαδόρο του «πειρατικού» Μάρκο Γαλιώτο στον τελευταίο αγώνα της κανονικής περιόδου.

Το αποτέλεσμα δεν άφησε ευχαριστημένη καμία από τις δύο ομάδες καθώς ο ΠΑΟΚ έμεινε τελικά 4ος – αφού ο Μίλων πήρε βαθμό από τον Ολυμπιακό και πλασαρίστηκε στην 3η θέση – και θα αντιμετωπίσει στους ημιτελικούς των πλέι οφ τον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» θα έχουν πλεονέκτημα έδρας και η πρόκριση στον τελικό θα κριθεί στις τρεις νίκες.

Αλλά και ο Φοίνικας δεν έχει λόγο να πανηγυρίζει καθώς μετά την ήττα αυτή και τη νίκη της Καλαμάτας με 3-0 επί του Πηγάσου Πολίχνης με 3-0 σετ έμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και έπεσε και τυπικά στα πλέι άουτ και μάλιστα με ντεζαβαντάζ έδρας στις αναμετρήσεις με τους καλαματιανούς. Η παραμονή θα κριθεί στις 3 νίκες χωρίς να λαμβάνονται υπ΄όψει οι αγώνες της κανονικής περιόδου. Οι συριανοί βρίσκονται στην πιο δύσκολη θέση από τη σεζόν 2009-10 όταν είχαν πέσει στα πλέι άουτ και στη συνέχεια υποβιβάστηκαν.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα με προβάδισμα 4-0 από τους δύο άσσους και το σερβίς του Λινάρδου. Η διαφορά αυτή συντηρήθηκε σε όλο το σετ καθώς ο Φοίνικας μετά το αρχικό σοκ κατάφερε να ισορροπήσει τον αγώνα αλλά ο ΠΑΟΚ είχε πάντα τον εύκολο πόντο με τον Βαν ντε Ντρις και τον Τρούχτσεφ που ήταν και οι πρώτοι σκόρερ του με 16 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Στο 2ο σετ ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 9-4 με το μπλοκ του Γαλιώτου, κράτησε πάλι τη διαφορά και την αύξησε με το σερβίς του Βαν Χάρντερεν και του Βαν ντε Ντρις σε 20-14. Η μάχη ήταν άνιση και το σετ τελείωσε 25-17 με το λάθος του Μπαρμπούνη.

Το πιο αμφίρροπο ήταν το 3ο σετ. Με την είσοδο του Πετσιά στη θέση του Τσέιβερς ο Φοίνικας απέκτησε καλύτερο ρυθμό και επωφελήθηκε τα περισσότερα λάθη του ΠΑΟΚ. Ο Φοίνικας προηγήθηκε ακόμα και 13-10 με το μπλοκ του Μπράιαν αλλά δεν είχε συνέχεια. Ο Βαν ντε Ντρις και ο Βαν Χάρντερεν με σερί 3-0 ισοφάρισαν 14-14. Ακολούθησε ράλι πόντο πόντο και στο 21-21 ο Ασπιώτης ήταν ο μοιραίος παίκτης. Με δύο λάθη έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟΚ 23-21 και με τον άσσο του Τρούχτσεφ και το τελείωμα του Βαν ντε Ντρις έγινε το 25-22 και το 3-0 σετ.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Γεωργιάδης Στ., Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Τομαράς, Συρίγος, Γραμματεία: Καπουράνη.