Ερυθρόλευκο το πρώτο εισιτήριο για τους τελικούς!

Ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών της Volley League Γυναικών και προκρίθηκε στην τελική φάση του πρωταθλήματος, επικρατώντας με 3-0 σετ επί του ΠΑΟΚ.

Οι “ερυθρόλευκες” είχαν επικρατήσει με 3-2 στη Θεσσαλονίκη την περασμένη Τετάρτη , κάνοντας το μπρέικ στην έδρα του (πρώτου στην κανονική διάρκεια) ΠΑΟΚ και δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη, έχοντας ως κορυφαία την πρώην “ασπρόμαυρη” Μίλιτσα Κούμπουρα.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα με τον ΠΑΟΚ να αντιδρά στο 9-5, μειώνοντας αρχικά σε 9-8 και ισοφαρίζοντας 10-10. Γρήγορα όμως οι “ερυθρόλευκες” με καλό σερβίς δυσκόλεψαν την ασπρόμαυρη υποδοχή και τα λάθη των φιλοξενούμενων άνοιξαν τη διαφορά (14-11, 19-13) για να φτάσει με άνεση ο Ολυμπιακός στο 0-1.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά και το δεύτερο σετ καθώς προηγήθηκε νωρίς με 3-0 και έφτασε στο 10-5, όμως εκεί ο ΠΑΟΚ επέστρεψε και με επιμέρους σκορ 1-10 προηγήθηκε με 11-15. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με τα σερβίς της Καράρο ισοφάρισε (15-15) για να ακολουθήσει μεγάλη μάχη. Το 19-20 του ΠΑΟΚ έγινε 22-20. με άσο της Σάλας και λάθος της Κρολ, όμως η χαμένη κόντρα της Κούμπουρα, άουτ της Γουίντερς και κόντρα της Κρολ έφεραν το 22-23. Στην επόμενη φάση ο ΠΑΟΚ έβγαλε άμυνα, αλλά καμία αθλήτρια δεν πέρασε τη μπάλα για το 23-23, με την Γουίντερς να φέρνει το πρώτο σετ μπολ για τις “ερυθρόλευκες” και το μπλοκ των Καράρο, Λαμπρούση να τελειώνει το σετ.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ που έπαιζε πλέον με την πλάτη στον τοίχο αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0, προηγήθηκε 2-4 και 3-6 με τον Μιτσέλι να εξαντλεί σε εκείνο το σημείο και τα δύο τάιμ άουτ που είχε δικαίωμα για να πάρει. Η αντίδραση των “ερυθρολεύκων” ήρθε στο 6-9 καθώς μείωσαν στον πόντο και ισοφάρισαν σε 10-10. Ο ΠΑΟΚ όμως κατάφερε και πάλι να ξεφύγει με 12-15 και 13-17, όμως δεν μπόρεσε να κρατήσει τη διαφορά κι ο Ολυμπιακός αφού ισοφάρισε 17-17 και το 21-21 έγινε 24-21 με πλασέ της Κούμπουρα, μπλοκ της Λαμπρούση, άσσο της Γουίντερς. Η Κάφρεϊ έσβησε το πρώτο ματς μπολ των “ερυθρολεύκων”, όμως η Αμερικανίδα αμέσως μετά έχασε το σερβίς στέλνοντας τον Ολυμπιακό στους τελικούς.

Πλέον ο Ολυμπιακός περιμένει να μάθει τον αντίπαλο του, που προκύψει από το ζευγάρι ΑΕΚ-Παναθηναϊκός με τις “πράσινες” να προηγούνται 1-0 στις νίκες και να υποδέχονται το βράδυ του Σαββάτου (22/4, 21:00) την “Ένωση” στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-23, 25-22) σε 81′

Διαιτητές: Φραγκάκης, Νικάκης, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Γεωργοπούλου Αγγελ., Σπίγγου, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.