Η Κάντιθ έσπρωξε τη Βαλένθια προς τον γκρεμό

Η ομάδα του Σέρτζιο επικράτησε με 2:1 των “νυχτερίδων” στο “Estadio Nuevo Mirandilla”, για την 32η αγωνιστική της La Liga, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για τη σωτηρία, την ώρα που η αντίπαλός της… έμπλεξε.

Στο 39ο λεπτό, ο Ρούμπεν Σομπρίνο συνεργάστηκε ιδανικά με τον Γκονζάλο Εσκαλάντε, ο οποίος άνοιξε το σκορ με ωραία κεφαλιά. Στα πρώτα δευτερόλεπτα του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους, με τον Αλφόνσο Εσπίνο να δίνει… έτοιμο γκολ στον Σέρχιο Γκουαρδιόλα. Οι “νυχτερίδες” όμως έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν να μειώσουν σχετικά γρήγορα, στο 52′, με τον Σαμουέλ Λίνο. Στο 86′ έφτασαν κοντά στην ισοφάριση με κεφαλιά του Λόπεζ, την οποία απέκρουσε δύσκολα ο Λεντέσμα.

Η Κάντιθ ανέβηκε στη 14η θέση της βαθμολογίας, έχοντας πλέον 35 βαθμούς μαζί με τη Ρεάλ Βαγιαδολίδ. Από την άλλη, η Βαλένθια έμεινε 17η με 33 πόντους, όντας μόλις στο +2 από τη Χετάφε, η οποία έχει και παιχνίδι λιγότερο.