Καρέ τερμάτων και θέαμα στο Μπερναμπέου για την Ρεάλ

Οι “μερένχες” επικράτησαν της Βιγιαρεάλ με 4-1, με την ομάδα του Αντσελότι να αναμένει την αναμέτρηση της Χιρόνα με την Αλαβές, για να μείνει μόνη της στη κορυφή της βαθμολογίας.

Στην αναμέτρηση που έκλεισε την αγωνιστική ημέρα της Κυριακής, η Ρεάλ Μαδρίτης φιλοξένησε την Βιγιαρεάλ γνωρίζοντας σε περίπτωση αρνητικού αποτελέσματος, θα έδινε την ευκαιρία στην Χιρόνα να διευρύνει την διαφορά της από εκείνη. Η ομάδα του Μαρθελίνο δεν ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο την αναμέτρηση, καθώς ο Τζούντ Μπέλιγχαμ έκανε το 1-0 στο 25ο λεπτό μετά από αρκετή πίεση που άσκησαν οι “μερέχνες” στο “κίτρινο υποβρύχιο” βάζοντας πίσω στο σκορ τους φιλοξενούμενους. Μετά το γκολ οι παίκτες του Αντσελότι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό κυνηγώντας και δεύτερο γκολ πάλι με τον Άγγλο, όμως ο σκόρερ του 37ου λεπτού ήταν ο Ροντρίγκο, βγάζοντας το άγχος από την πλάτη της Ρεάλ απελευθερώνοντας τους συμπαίκτες του για την συνέχεια της αναμέτρησης και για το δεύτερο ημίχρονο.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, οι φιλοξενούμενοι έκαναν αλλαγές για να αλλάξουν την εικόνα τους, περνώντας τον Σορλόθ και τον Κουνκέα στην αναμέτρηση για να γίνουν πιο απειλητικοί. Αυτές είχαν αποτέλεσμα με τον Μοράλες να μειώνει στο 54′, αλλά 10 λεπτά η ομάδα του Αντσελότι βρήκε ένα ακόμα γκολ με Ντίαζ να δίνει πάλι αέρα δυο τερμάτων στην ομάδα του. Στο 68ο λεπτό ήταν η σειρά του Λούκα Μόντριτς να χρηστεί σκόρερ για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην Ρεάλ, με τον Αντσελότι να βλέπει τον παίκτη του να σκοράρει μετά τα δημοσιεύματα περί αποχώρησης του από την ομάδα το ερχόμενο καλοκαίρι. Το σκορ έμεινε στο 4-1 μέχρι το τέλος της αναμέτρησης με την Ρεάλ να μένει στη κορυφή, περιμένοντας την Χιρόνα να μην κερδίσει στην αναμέτρηση με την Αλαβές που θα διεξαχθεί στις 18/12.

ΓΚΟΛ: 25′ Μπέλινγχαμ, 37′ Ροντρίγκο, 54′ Μοράλες, 64′ Ντίαζ, 68′ Μόντριτς

Κίτρινες: Μπέλιγχαμ, Αλτιμίρα, Ακομάτς, 83′ Τσουαμενί, 85′ Κάπουε

Ρεάλ Μαδρίτης (Αντσελότι): Λούνιν, Ρούντιγκερ, Αλάμπα (35′ Φερνάντεζ), Μέντι, Βάσκεζ, Μόντριτς, Βαλβέρδε, Κρος (79′ Τσουαμενί), Μπέλιγχαμ (78′ Θεμπάγιος), Ροντρίγκο, Ντίαζ (84′ Χοσελού)

Βιγιαρεάλ (Μαρθελίνο): Γιόργκενσεν, Αλμπιόλ (46′ Κουνκέα), Μάντι, Πεντράθα, Αλτιμίρα, Κάπουε, Παρέχο, Μπαένα (29′ Τέρατς), Ακομάτς (74′ Τριγκέρος), Μοράλες (79′ Ντίαζ), Μορένο (46′ Σορλόθ)