Mε Μπρούνο Φερνάντες πέρασε από “Τουρφ Μορ” οι “κόκκινοι διάβολοι”

Με “λυτρωτή” τον Μπρούνο Φέρνάντες επέστρεψε στις νίκες η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, καθώς επικράτησε της Μπέρνλι με 1-0 για την 6η αγωνιστική της Premier League. Χωρίς νίκη παραμένει η ομάδα του Κομπανί, ενώ το ντεμπούτο του πραγματοποίησε ο Σοφιάν Αμραμπάτ.

Στην αναμέτρηση οι “κόκκινοι διάβολοι” μπήκαν πιο δυνατά, έχοντας την πρώτη στιγμή του ματς με τον Μπρούνο Φερνάντες στο 7′. Από εκεί και πέρα η Μπέρλνι βγήκε από το “καβούκι” της, παίρνοντας μέτρα στο γήπεδο. Μάλιστα, άγγιξε και το γκολ στο 17′, αλλά το σουτ του Ζεκί Αμντουνί σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 27′ ο Έβανς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ρεγκιλόν όμως δεν “χάρηκε” για πολύ το πρώτο του γκολ στη δεύτερη θητεία του στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ο Χόιλιουντ, ο οποίος ήταν εκτεθειμένος, βρισκόταν μπροστά από τον πορτιέρε της Μπέρνλι και ο VAR κάλεσε τον διαιτητή να δει τη φάση, με τον “άρχοντα” του αγώνα να κρίνει πως όντως του εμπόδιζε το οπτικό πεδίο. Στην συνέχεια και ενώ ο ρυθμός είχε πέσει και με την Μπέρνλι να ελέγχει το ματς, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους οι “κόκκινοι διάβολοι” άνοιξαν το σκορ. Συγκεκριμένα, ο Τζόνι Έβανς βρήκε υπέροχα τον Μπρούνο Φερνάντες, με τον Πορτογάλο να κάνει κίνηση και να πραγματοποιεί ένα άψογο τελείωμα για να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα του Τράφορντ, πετυχαίνοντας το δεύτερο του τέρμα στην σεζόν.

Στο δεύτερο μέρος η Μπέρνλι δεν κατάφερε να αντιδράσει δυναμικά, με το γκολ του Φερνάντες στο 45′ να έμοιαζε ότι της είχε “κόψει” τα φτερά, γεμίζοντας με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση τους παίκτες της Γιουνάιτεντ. Μάλιστα, οι “κόκκινοι διάβολοι” στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης ήταν πιο επικίνδυνοι. πατώντας πιο εύκολα στην μεγάλη περιοχή, χωρίς όμως να είχαν δημιουργήσει την τεράστια ευκαιρία. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης. Στο 84′ οι “κλάτερς” είχαν επικίνδυνη στιγμή με τον Ροντρίγκεζ να κάνει κίνηση στην πλάτη της άμυνας και να πιάνει το σουτ από πλάγια θέση, με τον Βαράν να κινείται γρήγορα και να βγαίνει μπροστά του. Έτσι η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με ένα γκολ του Φερνάντες από τις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, πήρε την τρίτη της νίκη στην Premier League, πρώτη για εκτός έδρας.

Γκολ: 45+1′ Μπρούνο Φερνάντες

Κίτρινες: 13′ Ντιόγκο Νταλότ, 55′ Σέρχιο Ρεγκιλόν, 90+3′ Λούις Τζόρνταν Μπέγερ

Δοκάρι: 17′ Ζεκί Αμντουνί

Κόκκινες: –

Η ενδεκάδα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ονανά, Νταλότ, Λίντελεφ, Έβανς(89′ Σοφιάν Αμραμπάτ), Ρεγκιλόν( 79′), Μακτόμινεϊ, Καζεμίρο, Μετζμπρί, Φερνάντες, Χόιλουντ, Ράσφορντ

Η ενδεκάδα της Μπέρνλι: Τράφορντ, Ρόμπερτς, Αλ-Νταχίλ, Μπάγερ, Τέιλορ, Κάλεν, Μπράουνχιλ(87′ Μάνουελ Μπένσον) , Γκούντμουντσον(20 ‘Μάικ Ντασιμίγιε)  , Ράμσεϊ(73′ Σάντερ Μπέργκε) , Κολεόσο(74′ Γιάκομπ Λάρσεν Μπρουν) , Αμντούνι(73’ Τζέι Ροντρίγκεζ)