Με… σβηστές μηχανές έκανε το πρώτο βήμα

Ο Ολυμπιακός χωρίς να πατήσει το πόδι στο… γκάζι, κέρδισε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας τον ελλιπέστατο αλλά αξιόμαχο Άρη με 97-73 και απέχει μία νίκη από την πρόκριση του στα ημιτελικά του ελληνικού πρωταθλήματος.

Παρόλο που η άμυνα ζώνης του Άρη έβαλε δύσκολα στους Πειραιώτες στα πρώτα λεπτά, οι “ερυθρόλευκοι” σταδιακά βρήκαν το ρυθμό τους και προηγήθηκαν με 9-2 στο 3′ με τον Μουστάφα Φαλ να σημειώνει 4 πόντους. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, είδε τον… Λούντζη να βγαίνει μπροστά και με 6 πόντους διαμόρφωσε το 18-8. Παπανικολάου και Βεζένκοφ μπήκαν στην εξίσωση για το 26-10. Το δεκάλεπτο έκλεισε με καλάθι του Νετζήπογλου και βολές του Βεζένκοφ για το 28-12.

Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε την δεύτερη περίοδο ο Άρης. Οι Θεσσαλονικείς με δύο τρίποντα του Μήτρου-Λονγκ και δύο πόντους του Νότε, έτρεξαν ένα επιμέρους 8-0 για το 28-20. Παρά το κρεσέντο των φιλοξενούμενων, 5 διαδοχικοί πόντοι του Λαρεντζάκη έκαναν το 37-22, 5,31′ για το τέλος του ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι, παρά τα συνεχόμενα τρίποντα του Άρη με τους Νότε και Τολιόπουλο διατήρησαν μία ασφαλή διαφορά, 47-33 στο 18′. Οι Πειραιώτες, με γκολ φάουλ του Μπλακ πήγαν στα αποδυτήρια στο συν 17, 53-36.

Ο Άρης είχε… ζεσταθεί για τα καλά από την περιφέρεια και με τρίποντα των Τολιόπουλου και Νότε μείωσε στους 8, 53-45. Ο Ολυμπιακός… θορυβήθηκε και με ένα 13-0 σερί κατάφερε να εκτοξεύσει την διαφορά στους 21, 66-45. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, με τον Βεζένκοφ να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ (σ.σ. είχε φτάσει στους 23 πόντους) διατήρησε την διαφορά που είχε και προηγήθηκε στο 30′ με 19 πόντους, 73-54.

Με σβηστές… μηχανές και με το δίδυμο ΛαρεντζάκηΜπολομπόι να παίρνει την σκυτάλη από τον Βεζένκοφ, έκανε το 80-58 στο 33′. Σλούκας και Λαρεντζάκης με τρίποντα έκαναν το 90-65 λίγα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Με την διαφορά σε τόσο υψηλά επίπεδα, το παιχνίδι έγινε πιο χαλαρό, με τους δύο προπονητές να κάνουν αρκετές αλλαγές και να δίνουν χρόνο συμμετοχής. Τελικά, οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν με 97-73 και έκαναν το 1-0 στην σειρά των προημιτελικών κόντρα στον Άρη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-12, 53-36, 73-54, 97-73