Νίκη σε… ντέρμπι για την Τορτόνα | Παρολίγον 100άρα για την Ντιζόν

Η ιταλική ομάδα κατάφερε να επικρατήσει της Τόφας, με τελικό σκορ 91-85 , ενώ η γαλλική νίκησε με σκορ 99-64 την Οπάβα. Η Μπούρσασπορ ηττήθηκε εντός έδρας από την Χαποέλ Χολόν (93-74).

Μπούρσασπορ – Χαποέλ Χολόν 74-93

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με περισσότερη ενέργεια και – αν και ελάχιστα – ήταν πιο παραγωγικοί από την ισραηλινή ομάδα. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 24-27, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπούρσασπορ φρόντισε να ισοφαρίσει και να δημιουργήσει ένα “μαξιλαράκι ασφαλείας”, με σκορ πρώτου ημιχρόνου 45-42.

Η οικοδέσποινα ομάδα κράτησε ελεγχόμενη την διαφορά, χωρίς να μπορεί να την επεκτείνει, με την Χαποέλ να απειλεί συνεχώς. Η τρίτη περίοδος είδε την τουρκική ομάδα να είναι για δύο πόντους μπροστά, λίγο πριν την λήξη της (62-60), αλλά οι Γιοτάμ Χανότσι και Ντρου Κρόφορντ έκαναν το 64-62, με το άκουσμα της κόρνας. Στο τέλος της ημέρας όμως, η ισραηλινή ομάδα έφερε… τα πάνω κάτω, αφού δια χειρός Σι Τζέι Χάρις, το παιχνίδι έληξε με τελικό σκορ 93-74, υπέρ των “επισκεπτών”.

Ντιζόν – Οπάβα 99-64

Η γαλλική ομάδα μπήκε με… περίσσια ενέργεια, αφού δημιούργησαν διψήφια διαφορά πολύ γρήγορα (26-16, αποτέλεσμα πρώτης περιόδου). Ωστόσο, στο δεύτερο δεκάλεπτο, η διαφορά έλαβε… χαοτικές διαστάσεις, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με (σχεδόν) νταμπλ-σκορ (49-24).

Στο ίδιο ρυθμό εκτυλίχθηκε και η τρίτη περίοδος, στην οποία φαινόταν… ξεκάθαρα πια η διαφορά ποιότητας, αφού το άκουσμα του μπάζερ του εν λόγω δεκαλέπτου “άφησε” τον φωτεινό πίνακα να δείξει ως σκορ ως 80-45. Μάλιστα, με την λήξη της αναμέτρησης, η Ντιζόν θα “έγραφε” 100άρα… παρά έναν πόντο, αφού το ματς ήρθε στο τέλος του με σκορ 99-64.

Τορτόνα – Τόφας 91-85

Αναμέτρηση ακατάλληλη για… καρδιακούς. Αρχικά, η Τόφας προηγήθηκε με δύο πόντους, στην λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (25-23), προμηνύοντας έτσι πως η εξέλιξη του παιχνιδιού θα φτάσει μέχρι το… νήμα! Με την λήξη του πρώτου ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν ξανά μπροστά στο σκορ (44-41), ξανά με μικρή διαφορά όμως, η οποία δεν είχε ξεκαθαρίσει την κατάληξη του ματς, δίνοντας ελπίδες στην Τορτόνα.

Με την σειρά της, η οικοδέσποινα ομάδα πέρασε και εκείνη μπροστά στο σκορ, με 62-61 (σκορ τρίτου δεκαλέπτου), αλλά η αναμέτρηση δεν μπορούσε παρά να καταλήξει σε… ντέρμπι. Πιο συγκεκριμένα, το παιχνίδι έφτασε στην παράταση, αφού το σκορ κανονικής διάρκειας ήρθε στο 81-81. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο έξτρα πεντάλεπτο και επικράτησαν με το τελικό 91-85.