Image default
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Νίκη της Κολομβίας στον 300ο αγώνα της διοργάνωσης

Η ομάδα του Νέλσον Αμπάντια επικράτησε 2:0 της Νότιας Κορέας στον αγώνα που έκλεισε τον πρώτο γύρο του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών.

Η Καταλίνα Ούσμε και η Λίτα Καϊσέδο σκόραραν για να χαρίσουν στην Κολομβία μια νίκη 2-0 επί της Νότιας Κορέας στο εναρκτήριο παιχνίδι τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο γυναικών στο Σίδνεϊ.

Η Ούσμε σκόραρε σε πέναλτι στο 30ο λεπτό, ενώ η 18χρονη φορ της Ρεάλ Μαδρίτης Καϊσέδο, διπλασίασε το προβάδισμα της Κολομβίας εννέα λεπτά αργότερα, με ένα εξαιρετικό σουτ. Η γεννημένη στις ΗΠΑ έφηβη Κέισι Φερ από τη Νότια Κορέα έγινε η νεαρότερη παίκτρια που αγωνίστηκε σε Παγκόσμιο Κύπελλο γυναικών, μπαίνοντας στο γήπεδο ως αλλαγή στο 78ο λεπτό, μόλις 26 ημέρες μετά τα 16α γενέθλιά της.

Ήταν ο τελευταίος αγώνας του πρώτου γύρου των αγώνων των ομίλων και ο 300ος αγώνας στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου γυναικών.//Μ