O Μπουζάκης στην 11η θέση της δισκοβολίας

Ο 20χρονος πρωταθλητής κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια στον τελικό της δισκοβολίας για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 και τερμάτισε στην 11η θέση.

Ο Κώστας Μπουζάκης είχε καλύτερη προσπάθεια την πρώτη, που μετρήθηκε στα 54,59 μ. και κατέλαβε την 11η θέση. Ο 20χρονος στη συνέχεια πέτυχε 53,68 μ. και ήταν άκυρος στην τελευταία του βολή. Η οχτάδα του τελικού, που θα έδινε την ευκαιρία στον αθλητή να εκτελέσει και τις έξι βολές, έκλεισε στα 55,66 μέτρα.

Ο Αντώνης Σάντας ξεπέρασε τα 4,90 μ. στον προκριματικό του επί κοντώ και κατέλαβε την 22η θέση στο σύνολο. Ο αθλητής στη συνέχεια δεν μπόρεσε να ξεπεράσει τα 5,05 μέτρα.

Στα 3.000 μ. στιπλ ο Νέστορας Κολιός κατέλαβε την ένατη θέση στη σειρά του με 9.12.01 και την 27η στο σύνολο. Η κούρσα ήταν τακτικής και πήγε αργά και ο αθλητής μας προσπάθησε στο τελευταίο χιλιόμετρο να κερδίσει κάποιες θέσεις έναντι των αντιπάλων του.//Γ.