Ο Γκιρασί το γύρισε μόνος του | Σκορ και θέαμα στην Βεσταφαλία

Η δεύτερη μέρα της 7ης αγωνιστικής της Bundesliga είχε ανατροπές, γκολ και θέαμα, με την Ντόρτμουντ να παίρνει μια σπουδαία νίκη απέναντι στην Ουνιόν, την Στουτγκάρδη να γυρνάει το παιχνίδι από την Βόλφσμπουργκ, ενώ η Ντάρμσταντ πήρε τεράστια νίκη για την παραμονή της απέναντι στην Αουγκσμπουργκ.

Άουγκσμπουργκ-Ντάρμσταντ 1-2

Στο ντέρμπι της επικίνδυνης ζώνης του υποβιβασμού, η Άουγκσμπουργκ αντιμετώπισε την Ντάρμσταντ, η οποία πριν μια αγωνιστική φιλοδώρησε με τέσσερα γκολ την Βέρντερ Βρέμης και έβαζε στόχο σε ένα ακόμα θετικό αποτέλεσμα. Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε έντονες στιγμές με τις φάσεις να είναι μετρημένες και τις δυο ομάδες να μην έχουν πολλές ευκαιρίες για να σκοράρουν. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Σάρκε για να βάλει τα δύσκολα στην ομάδα του Μάαζεν, ψάχνοντας την ισοφάριση σε πρώτο χρόνο και ύστερα την ανατροπή. Η Ντάρμσταντ ολοκλήρωσε τον θρίαμβο της με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κέμπε, που διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Το τελικό 2-1 διαμορφώθηκε από τον Ντιμίροβιτς στο 86ο λεπτό, καθώς οι γηπεδούχοι δεν είχαν άλλες δυνάμεις για να ισοφαρίσουν την αναμέτρηση.

Λειψία-Μπόχουμ 0-0

Η Λειψία επέστρεψε στις εντός συνόρων υποχρεώσεις της απέναντι στην Μπόχουμ, με μοναδικό σκοπό να επανέλθει στις νίκες και να βυθίσει στη ζώνη του υποβιβασμού την αντίπαλο της. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν βρει χώρους για να απειλήσουν την Μπόχουμ με τις δυο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια χωρίς τέρματα, με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να αποκρούει πέναλτι του Τσάβι Σίμονς. Στο δεύτερο 45λεπτό, ο Ρίμαν απέκρουσε νέο πέναλτι της Λειψίας, με τον Φόρσμπεργκ να μην μπορεί να μην ευστοχεί και η αναμέτρηση να μένει χωρίς τέρματα.

Ντόρτμουντ- Ουνιόν Βερολίνου 4-2

Το “κίτρινο τείχος” από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης έγινε απειλητικό με τον Ρόις, αλλά σκόρερ χρίστηκε ο Φούλκρουκ στο 7ο λεπτό μετά από φάση διαρκείας. Οι πρωτευουσιάνοι ισοφάρισαν με τον Γκόσενς δυο λεπτά μετά το γκολ της Ντόρτμουντ. Η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 31′, μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λεονάρντο Μπονούτσι. Στο δεύτερο μέρος η Ντόρντμουντ ισοφάρισε με τον Σλότερμπεργκ στο 49ο λεπτό ανεβάζοντας την απόδοση της ομάδας του και προσφέροντας θέαμα στους φίλους της ομάδας που ήταν στο “Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ“. Η ομάδα του Τέρζιτς έκανε ανατροπή σε πέντε λεπτά με τον Μπράντ να διαμορφώνει το 3-2. Το τέταρτο γκολ για την Μπορούσια ήρθε με τον Ριέρσον στο 71′ με σουτ εκτός περιοχής, σφραγίζοντας την νίκη της ομάδας του με το τελικό 4-2.

Στουτγκάρδη-Βόλφσμπουργκ 3-1

Η ομάδα του Χένες έχει ξεκινήσει εξαιρετικά την σεζόν καθώς είχε 15 βαθμούς σε επτά αγώνες. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Γκέρχαρτ στο 34ο λεπτό, καθώς ήταν το μοναδικό γκολ του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι “λύκοι” έδωσαν χώρους για να αντεπιτεθούν οι γηπεδούχοι με τον Γκιρασί από την άσπρη βούλα. Η Στουτγάρδη ολοκλήρωσε την ανατροπή πάλι με τον παίκτη από την Γουϊνέα, να σκοράρει ακόμα δυο φορές και να διαμορφώνει το τελικό 3-1, με τον επιθετικό των “Σουηβών” να έχει 13 γκολ σε επτά αγώνες.