Ο Παναιτωλικός κέρδισε στα μπαράζ την παραμονή του στη Super League

Ο Νίκος Βέργος κράτησε τον Παναιτωλικό στη Super League. Με γκολ-πέναλτι του 25χρονου επιθετικού στο 83ο λεπτό του δεύτερου αγώνα μπαράζ παραμονής/ανόδου, η ομάδα του Αγρινίου νίκησε με 1-0 την Ξάνθη και σε συνδυασμό με το εκτός έδρας γκολ του πρώτου αγώνα στην ακριτική πόλη, που είχε σημειώκαι πάλι ο Βέργος (2-1), ήταν αυτή που πανηγύρισε!

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν προσηλωμένοι στο στόχο τους για 83 λεπτά, αλλά τότε ήρθε ο Βέργος να σκοράρει με πέναλτι, όπως είχε κάνει και στην «Ξάνθη Αρένα» πριν από μερικές ημέρες, μόνο που αυτή την φορά το τέρμα που σημείωσε ήταν μία… ολόκληρη κατηγορία!

Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών)

Κίτρινες: Μαλης, Ταχάρ, Βέργος, Ντίας, Κνετ – Μικελτάτζε, Δημούτσος, Θυμιάνης, Πανητελιάδης

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κνετ, Ντουάρτε, Κωνσταντόπουλος, Μαλής, Περέιρα (78΄ Μάζουρεκ), Εντινγκά, Ταχάρ (59΄ Ματσόλα), Ντίας, Μπαρμπόσα, Βέργος (87΄ Βάντερσον), Μεντόσα.

ΞΑΝΘΗ: Ίτσο, Τζούρμαν, Θ. Παπάζογλου, Πέτροβιτς (85΄ Ντίνας), Παντελιάδης, Δημούτσος (85΄ Τέσιγια), Βέρκερ , Έμπερτ, Μικελτάτζε (64΄ Τάτος, 78΄ Σρόιγεν), Σιατραβάνης, Τ. Παπάζογλου (65΄ Θυμιάνης).

Author: Δημήτρης Γιαχανατζής