Image default
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Ο Τρίτωνας λύγισε το Ψυχικό και ανέβηκε στην Basket League!

H ομάδα από τα Σεπόλια, είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, επικράτησε του Ψυχικού στα Άνω Λιόσια με 79-77 και πήρε το εισιτήριο για τον αυριανό τελικό, αλλά και την άνοδο στην Α1!

O αγώνας

Πολύ δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο Τρίτωνας και με δύο τρίποντα, ένα του Καμπερίδη και ένα του Μάιερς, προηγήθηκε με 8-2. Το Ψυχικό έμενε κοντά με πόντους του Σενγκού, αλλά η ομάδα από τα Σεπόλια σούταρε εξαιρετικά από την περίμετρο για το 17-6. Οι “κίτρινοι” με τους Σενγκού και Βίκτορ μείωσαν στους 6, 17-11. Η διαφορά έπεσε περισσότερο, αφού με βολές των Σενγκού και Παπανικολάου το σκορ πήγε 17-14. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ, με την ομάδα του Γιώργου Ρεμεντέλα να παίρνει το προβάδισμα με καλάθι του Μαλέλη, για το 23-22 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Μιχάλη Μιχελάκου έχοντας σε εξαιρετική μέρα των Μάιερς, ο οποίος είχε φτάσει στους 16 πόντους, ανέκτησε το προβάδισμα, 32-27. Για το Ψυχικό, σκυτάλη από τον Παπανικολάου πήρε ο Σενγκού που με διαδοχικούς πόντους μείωσε ακόμα περισσότερο για την ομάδα του, 33-31. Ο Τρίτωνας είχε φθείρει τους αντιπάλους του, εκτελούσε συχνά βολές και ξαναπήρε προβάδισμα οκτώ πόντων, 39-31. Παρά τις προσπάθειες του Ψυχικού, οι “μπλε” έκλεισαν το πρώτο μέρος στο συν 7, 45-38.

Αρκετά σκληρό ήταν το τρίτο δεκάλεπτο. Σε τρία λεπτά, οι δύο ομάδες είχαν σημειώσει 4 πόντους, με την ομάδα των Σεπολιών να διατηρεί τα ηνία, 47-40. Ο Κώστας Κουφόπουλος με τρίποντο διαμόρφωσε το 52-44, με τον Παπανικολάου να μειώνει ξανά στους 6, 52-46. Ένα κάρφωμα του Βίκτορ και ένα τρίποντο του Παύλος, έριξαν την διαφορά στους 2, 54-52. Το δεκάλεπτο έκλεισε με καλάθι του Μανοίλοβιτς για το 56-52.

O Μανοίλοβιτς το είχε πάρει προσωπικά και με τρίποντο έστειλε την διαφορά στους 7, 61-54 στο 31′. Η απάντηση ήταν άμεση για το Ψυχικό, το οποίο με ένα άμεσο τρίποντο του Μέιερς και με ένα έμμεσο του Κουκά έστειλε την διαφορά στο πόντο, 61-60. Ο Σενγκού ήταν ασταμάτητος (23π) και η ομάδα των βορείων προαστίων πήρε κεφάλι, 62-61. Ο Καμπερίδης με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στον Τρίτωνα, 64-62, 6,30′ για το τέλος. O Μανοίλοβιτς με γκολ-φάουλ έδωσε αέρα 5 πόντων, 72-67. Η ομάδα του Μιχελάκου κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος και επικράτησε με 79-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-22, 38-45, 52-56, 77-79