“Περίπατοι” για Άρη, ΑΕΚ, Θήρα

Πολύ σημαντική νίκη για τις Θεσσαλονικιές που πλησίασαν την 8η θέση. Προετοιμάζεται με καλή ψυχολογία για το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό ο “Δικέφαλος”, διατηρούν την τρίτη θέση οι “νησιώτισσες” της Θήρας.

Άρης – Ηλυσιακός 3-0

Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν εντυπωσιακά φτάνοντας στο 7-13, αλλά ο  Άρης απάντησε με το ίδιο νόμισμα και με επιμέρους σκορ 9-2 προηγήθηκε 16-15. Ο Ηλυσιακός έφτασε στο 21-22, αλλά παράβαση στο φιλέ και δύο κόντρα μπάλες διαμόρφωσαν το 24-22 με το σετ να κλείνει στο 25-23 με χαμένο σερβίς της Γκόγκιτς.
Στο β’ σετ ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα (10-5), με τον Ηλυσιακό να μαζεύει τη διαφορά (14-13), ωστόσο το 16-15 έγινε 19-15 και ο Άρης έφτασε εύκολα  στο 2-0.
Στο τρίτο η γηπεδούχος ομάδα έκανε ένα γρήγορο 5-0, για να απαντήσει ο Ηλυσιακός ισοφαρίζοντας 6-6 και τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο με πόντο μέχρι το 15-15. Τα σερβίς της Μπάκα επέτρεψαν στον Άρη να ξεφύγει με 18-15 κι ο Ηλυσιακός δεν μπόρεσε να επιστέψει για το τελικό 3-0.

ΑΕΚ – Ο.Φ.Α. Απολλώνιος 3-0

Στο πρώτο σετ ο Απολλώνιος προηγήθηκε με 15-17, αλλά σε εκείνο το σημείο η ΑΕΚ έτρεξε σερί 5-0 για το 20-17. Η Σολέ έκανε το 24-19 και στην επόμενη φάση η Ασόνια έκανε λάθος στην επίθεση για το 25-19.

Η ομάδα του Κερατσινίου προηγήθηκε με +5 (5-10), αλλά η ΑΕΚ με πρωταγωνίστρια την Στράντζαλη πέρασε μπροστά με 12-11 (με τρία μπλοκ και μία επίθεση της διεθνούς ακραίας). Μετά το 14-14 οι γηπεδούχες ξέφυγαν στο σκορ, για να κάνει η Κάριτς το 25-22 για το 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά, προηγήθηκε με 9-4 με μπλοκ της Κωνσταντινίδου και συνεχώς η διαφορά ανέβαινε (17-7), για να τελειώσει το σετ με 25-15 και ο αγώνας με 3-0 σετ.

Α.Ο. Θήρας – Α.Σ. Ακαδ. Πρωταθλητών Πεύκων 3-0

Στο πρώτο σετ το 6-6 έγινε 10-6 και ο ΑΟΘ μπόρεσε να κρατήσει με άνεση τη διαφορά, αλλά στο δεύτερο οι φιλοξενούμενες ήταν πολύ καλύτερες και με άσσο της Απλαδά προηγήθηκαν 18-20. Η Μορένο με άσσο έφερε το σκορ στο 23-22 αλλά αυτός ήταν ο τελευταίος πόντος με τον ΑΟΘ να κλείνει το σετ στο 25-22.
Στο τρίτο, το αμφίρροπο 14-13 έγινε 17-13 με τα Πεύκα να πλησιάζουν πάλι στον πόντο (17-16), αλλά στο 18-17 ο ΑΟΘ έτρεξε νέο σερί (22-17) και έφτασε στη νίκη χωρίς απρόοπτα.//ΣΠ