Πλήρωσε τα λάθη του ο ΟΦΗ

Οι Κρητικοί εμφάνισαν σημαντικές αμυντικές αδυναμίες και μοιραία ηττήθηκαν με 3:2 από την Μπρέντα στο δεύτερο φιλικό τους παιχνίδι επί ολλανδικού εδάφους, αν και ισοφάρισαν δύο φορές.

Δεύτερη ήττα σε ισάριθμες φιλικές αναμετρήσεις, στο βασικό στάδιο προετοιμασίας, για την ομάδα του Βάλντας Νταμπράουσκας, με τη δουλειά στην Ολλανδία να συνεχίζεται και την ομάδα του Ηρακλείου να παρουσιάζει την τρίτη της εμφάνιση, με τον Φελίπε Γκαγιέγος να βλέπει το ματς από τον πάγκο.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για τον ΟΦΗ, αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στα 20 δευτερόλεπτα με τους Καρώ και Μανδά να μην συνεννοούνται σωστά και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 1:0 της Μπρέντα. Ωστόσο, η ελληνική ομάδα έφθασε άμεσα στην ισοφάριση, με τον Γκρόνινγκ να πιέζει, τον Τοράλ να κλέβει και με ωραίο σουτ να κάνει το 1:1 στο 3ο λεπτό.

Στο 17′ οι Ολλανδοί πήραν ξανά προβάδισμα στην αναμέτρηση, φθάνοντας και σε δεύτερο γκολ, ύστερα από ασταθή έξοδο του Μανδά, με τον Γκάρμπετ να το εκμεταλλεύεται και με πλασέ να πετυχαίνει το 2:1. Λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, ο ΟΦΗ ισοφάρισε εκ νέου, με τον Νέιρα να σκοράρει με εντυπωσιακή λόμπα για το 2:2 στο 45′.

Το τελικό 3:2 διαμορφώθηκε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους και προήλθε από ακόμη ένα λάθος της άμυνας των Κρητικών. Ο Γκάρμπετ βρήκε δίχτυα για δεύτερη φορά, με κοντινό πλασέ στο 50′ και στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να προχωρούν σε αρκετές αλλαγές και τον ρυθμό του αγώνα να πέφτει.//ΜΠ.