“Πράσινο” break και ραντεβού “αιωνίων” στους τελικούς

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 σετ της ΑΕΚ στο “Απόστολος Κόντος” της Νέας Φιλαδέλφειας, έκανε το 2-1 στη σειρά και πήρε την πρόκριση για τους τελικούς της Volley League Γυναικών, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό με πλεονέκτημα έδρας.

Μία συναρπαστική σειρά ημιτελικών ανάμεσα σε ΑΕΚ και Παναθηναϊκό, στην οποία και τα τρία παιχνίδια έληξαν με νίκη των φιλοξενούμενων, ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη να παίρνει την πρόκριση για την επόμενη φάση, αν και είχε μειονέκτημα.

Το 2-1 στις νίκες, έδωσε το εισιτήριο για τους τελικούς στο “τριφύλλι”, που ετοιμάζεται πλέον να αγωνιστεί για τον τίτλο, έχοντας εκείνο αυτή τη φορά το πλεονέκτημα και απέναντί του τον Ολυμπιακό, που απέκλεισε με 2-0 τον ΠΑΟΚ.

Οι “κιτρινόμαυρες” φάνηκε να ελέγχουν το παιχνίδι αρχικά, καθώς ξεκίνησαν με 3-0 στο πρώτο σετ, όμως γρήγορα οι “πράσινες” επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό και πήραν τα ηνία. Το 10-11 ήταν το πρώτο προβάδισμα για τον Παναθηναϊκό, που στη συνέχεια έφθασε στο 14-17, για να ακολουθήσει σερί 5-0 και να έρθει το 14-22, με πολύ καλή δουλειά από τις Κρος και Ανθούλη. Εν τέλει με 19-25 το “τριφύλλι” έκανε το 1-0 στα σετ.

Ανάλογη εικόνα από τον Παναθηναϊκό και στην αρχή του δευτέρου σετ, με αποτέλεσμα να φθάσει στο σημείο να προηγείται με 6-9. Όμως, η ΑΕΚ σ’ εκείνο το σημείο βρήκε τις λύσεις με τις Νίζετιχ και Καλαντάτζε, για να τρέξει επιμέρους 7-1, που έφεραν το σκορ στο 13-10. Η “Ένωση” φάνηκε να καθαρίζει το σετ, όταν βρέθηκε μπροστά με 20-17, ωστόσο το 1-1 έγινε με πολύ κόπο, αφού οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 21-21 και 23-23, πριν διαμορφωθεί το 25-23.

Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ μπήκε εντυπωσιακά και βρέθηκε μπροστά με 6-1, αλλά δεν μπόρεσε να διαχειριστεί σωστά αυτό το μαξιλαράκι ασφαλείας που πήρε από νωρίς. Η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ προηγήθηκε με 14-9 και έπειτα το μομέντουμ άλλαξε χέρια. Ο Παναθηναϊκός έκανε δύο σερί 4-0 μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα, για να πετύχει την ανατροπή και να περάσει μπροστά με 16-17. Τελικά, το σύνολο του Γιάννη Καλμαζίδη έκανε το 1-2 με 22-25.

Έχοντας πλέον σημαντικό προβάδισμα, αλλά και την ψυχολογία υπέρ του, το “τριφύλλι” μπήκε ιδανικά στο τέταρτο σετ, βάζοντας από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη-πρόκριση, καθώς προηγήθηκε με 2-9. Η συνέχεια ήταν ανάλογη και οι παίκτριες του Παναθηναϊκού έφθασαν στο 13-20 και κάπου εκεί υπήρξε μία χαλάρωση, χωρίς να στερηθούν τη νίκη, όμως η ΑΕΚ τις άγχωσε, μειώνοντας σε 22-24, πριν τον τελευταίο πόντο.

Τα σετ: 19-25, 25-23, 22-25, 22-25.//ΜΠ.