Σαρωτικός Ολυμπιακός μέσα στην Τούμπα

Οι “ερυθρόλευκοι”… πλήρωσαν με το ίδιο νόμισμα τον ΠΑΟΚ για την τεσσάρα στο “Γ. Καραϊσκάκης”, πανηγυρίζοντας ένα εμφατικό διπλό με 4-1 στη Θεσσαλονίκη, με το οποίο έριξαν τον “Δικέφαλο του Βορρά” από την κορυφή της Super League και μπήκαν ξανά για τα καλά στο κόλπο του τίτλου.

Νέα δεδομένα στη μάχη του πρωταθλητή της Super League έβαλε ο Ολυμπιακός, που ξαναμπαίνει στη διεκδίκηση της κορυφής, δείχνοντας στους ανταγωνιστές του πως δεν πρέπει να τον θεωρούν… ξεγραμμένο, έχοντας πλέον τον Μεντιλίμπαρ στον πάγκο του. Ο Ισπανός τεχνικός μετά το νικηφόρο ντεμπούτο του απέναντι στη Φερεντσβάρος, παρουσίασε στην Τούμπα τον καλύτερο φετινό Ολυμπιακό, δείχνοντας πως είχε ετοιμάσει κατάλληλα την ομάδα για το πρώτο του ντέρμπι στην Ελλάδα.

Μόλις στο 4ο λεπτό ήρθε η πρώτη τελική προσπάθεια στο παιχνίδι και ήταν από πλευράς Ολυμπιακού. Ο Ροντινέι από τα δεξιά έκανε το γέμισμα προς την περιοχή στο δεύτερο δοκάρι, ο Ποντένσε πήρε την κεφαλιά, αλλά αστόχησε υπό την πίεση του Σάστρε. Άμεσα απάντησε στις ευκαιρίες ο ΠΑΟΚ, με τον Μουργκ να επιχειρεί στο 6′ το σουτ εκτός περιοχής, όμως είδε την μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι του Πασχαλάκη. Σταδιακά οι Πειραιώτες ανέβασαν στροφές και πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης, απειλώντας την εστία του Κοτάρσκι, ο οποίος πάντως δεν ανησύχησε ιδιαίτερα στα σουτ των Ναβάρο και Φορτούνη λίγο πριν το εικοσάλεπτο του αγώνα. Πριν συμπληρωθεί μισή ώρα παιχνιδιού, οι “ερυθρόλευκοι” κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Ποντένσε με ωραία κάθετη πάσα είδε τον Τσικίνιο στην περιοχή, εκείνος έκανε το σουτ, με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ να αποκρούει και τον Ναβάρο να βρίσκει δίχτυα από κοντά για το 1-0 στο 29′. Δέκα λεπτά αργότερα, ήρθε η ισοφάριση από πλευράς γηπεδούχων, οι οποίοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια, πριν βγει το ημίχρονο. Ο Κωνσταντέλιας μονομάχησε με τον Ροντινέι στη μεσαία γραμμή, με εξαιρετική μεταβίβαση βρήκε τον Μουργκ, ο οποίος κοντρόλαρε, ο Ορτέγκα δεν μπόρεσε να διώξει σωστά και ο Ντεσπόντοφ με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-1 στο 39′, με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

(EUROKINISSI)

Τα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους δεν είχαν κάτι ενδιαφέρον, όμως τα πάντα άλλαξαν από μία έμπνευση του Ποντένσε, όταν είδε τους αμυντικούς του ΠΑΟΚ να μην πηγαίνουν πάνω του. Φορτούνης και Ποντένσε εκτέλεσαν χαμηλά φάουλ, ο Πορτογάλος εξτρέμ από τα αριστερά εκτός περιοχής, εξαπέλυσε βολίδα και έστειλε την μπάλα στην αριστερή πλευρά της εστίας του Κοτάρσκι για το 2-1 στο 54′. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι είχαν μία καλή ευκαιρία για να απαντήσουν εκ νέου. Ο Μπάμπα γέμισε προς την περιοχή, ο Οζντόεφ υπό την πίεση του Ορτέγκα δεν έφτασε στην μπάλα, ο Ντεσπόντοφ έπιασε ένα σουτ, αλλά ήταν άστοχος υπό καλές προϋποθέσεις. Ο Ολυμπιακός φαινόταν να κρατάει εύκολα το διπλό, αλλά το σκορ ήταν ρευστό και πάντα στο παιχνίδι ακόμη ανοικτά. Τελικά, ο Ελ Κααμπί αποδείχθηκε η χρυσή αλλαγή του Μεντιλίμπαρ και κλείδωσε τη νίκη για τους Πειραιώτες. Ο Μασούρας από τον άξονα είδε τον Ποντένσε στα δεξιά της περιοχής, εκείνος τροφοδότησε τον Μαροκινό, ο οποίος με τη μία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-1 στο 83′. Στο 90′ ήρθε και το… κερασάκι στην τούρτα από τον Ελ Κααμπί, καθώς ήταν στο κατάλληλο σημείο και σκόραρε μετά από επέμβαση του Κοτάρσκι σε σουτ του Ποντένσε για το τελικό 4-1.

ΓΚΟΛ: 39′ Ντεσπόντοφ / 29′ Ναβάρο, 54′ Ποντένσε, 83′, 90′ Ελ Κααμπί

Κίτρινη: 14′ Ντεσπόντοφ, 71′ Τόμας / 12′ Μπιανκόν, 41′ Φορτούνης, 57′ Έσε, 64′ Πασχαλάκης, 68′ Ναβάρο, 80′ Κάρμο
Κόκκινη:

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε (72′ Ότο), Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Μεϊτέ (72′ Σβαμπ), Οζντόεφ, Ντεσπόντοφ, Μουργκ (61′ Ζίβκοβιτς), Κωνσταντέλιας (87′ Τζίμας), Σαμάτα (61′ Τόμας).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Μπιανκόν (87′ Ρέτσος), Κάρμο, Ορτέγκα, Τσικίνιο, Έσε, Όρτα (80′ Ιμπόρα), Φορτούνης (76′ Μασούρας), Ποντένσε, Ναβάρο (76′ Ελ Κααμπί).