Σε “ερυθρόλευκα” χέρια το πρώτο τρόπαιο της σεζόν με “buzzer beater”

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της ΑΕΚ με 26-25 σε έναν τελικό διαφήμιση για το Ελληνικό χάντμπολ με τις δυο ομάδες να έρχονται ισόπαλες στην κανονική διάρκεια, αλλά με το σύνολο του Νίκου Γραμματικού να παίρνει την μεγάλη νίκη με γκολ στο τελευταίο δευτερόλεπτο και να κατακτά το Super Cup Ελλάδας.

Σε έναν τελικό με έντονο ρυθμό, η ΑΕΚ και ο Ολυμπιακός έπαιξαν αρκετά σκληρό χάντμπολ για την κατάκτηση του Super Cup. Η “ένωση” κυνηγούσε τους “ερυθρόλευκους” έως τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου, με τον MVP της περσινής σεζόν για την πρωταθλήτρια Ελλάδας Στίπε Μαντάλινιτς, να σκοράρει συνεχόμενα τέρματα και να δίνει μια “άνεση” δύο τερμάτων στην ΑΕΚ. Ο Ολυμπιακός σε ένα λεπτό έκανε την αντεπίθεση του και πέτυχε τρία γκολ με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά στο σκορ κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 13-11.

Στο δεύτερο μέρος οι Πειραιώτες συνέχισαν το σερί που είχαν από το πρώτο ημίχρονο και έχτισαν την διαφορά τους έως και τα τέσσερα τέρματα (11-15) στα πρώτα δύο λεπτά της επανάληψης. Τις περισσότερες λύσεις ο Ολυμπιακός τις βρήκε από τον Σλίσκοβιτς, με την ΑΕΚ να μην μπορεί να τον αντιμετωπίσει. Η ΑΕΚ είχε νεκρά διαστήματα στην αναμέτρηση με τον Αλέξη Αλβανό να προσπαθεί να διασπάσει την άμυνα του Ολυμπιακού. Μάταια καθώς ο “δικέφαλος” δέχθηκε αρκετά γκολ στον λιγότερο παίκτη με αποτέλεσμα να μην μπορεί να πετύχει την ανατροπή. Ένας από τους κομβικούς παίκτες της ομάδας του Νίκου Γραμματικού ήταν ο Κώστας Κοτανίδης, κάνοντας σημαντικές επεμβάσεις σταματώντας τα σουτ του Λέμος και του Μαντάλινιτς. Εκεί μίλησε η καρδία της πρωταθλήτριας Ελλάδας, διασπώντας την άμυνα του Ολυμπιακού έφτασε το παιχνίδι στην παράταση με σκορ 22-22.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε για πρώτη φορά μετά από σχεδόν 45 λεπτά στην παράταση με τον Μαντάλινιτς με την απάντηση να είναι άμεση από τους “ερυθρόλευκους” και το 23-23 να είναι το τελικό σκορ του πρώτου μέρους της παράτασης. Το τελικό 26-25 μπήκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο από τον Σάββα που λύτρωσε τους “ερυθρόλευκους”, με την ομάδα του να κατακτά το δεύτερο Supe Cup στην ιστορία του συλλόγου.//ΓΡ.

Σκορ ανά ημίχρονο: (Κ.Δ) 11-13,22-22 (Παράταση) 23-23 ,25-26