Το πάνω χέρι για την πρόκριση ο Παναθηναϊκός

Το “τριφύλλι” κυριάρχησε απέναντι στον ΠΑΟΚ, στην πρεμιέρα των πλέι οφ της Volley League Ανδρών και επικράτησε με 3-1 σετ στο κλειστό του Μετς, κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 3Χ3 επί του «Δικεφάλου του Βορρά», καθώς τον είχε νικήσει δύο φορές στην κανονική περίοδο, κάνοντας μία τρομερή ανατροπή στο τρίτο σετ. Οι δύο ομάδες είχαν πάρει από ένα και βρίσκονταν στο 1-1 (ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 25-23, νια ν΄ απαντήσουν αμέσως οι «πράσινοι» με 25-19), με τους «ασπρόμαυρους» να φτάνουν μία ανάσα από το 1-2, καθώς προηγήθηκε με 23-19 και 24-20.

Στο σημείο εκείνο η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου αντέδρασε και με σερί 4-0 ισοφάρισε 24-24. Οι δύο μονομάχοι «βάδιζαν» χέρι-χέρι μέχρι το 29-29, με το «τριφύλλι» να παίρνει δύο διαδοχικούς πόντους και να ολοκληρώνει την τεράστια ανατροπή (31-29).

Στο 4ο σετ και με τη ψυχολογία στα ύψη οι γηπεδούχοι ξέφυγαν από νωρίς στο σκορ, έφτασαν στο 23-18 και 24-19, αλλά ο ΠΑΟΚ πλησίασε σε απόσταση… αναπνοής μειώνοντας σε 24-23. Τελικά οι παίκτες του Παναθηναϊκού πήραν τον πόντο που τους χάρισε τη νίκη με 3-1 (25-23) και μπήκαν σε «θέση οδηγού» για την πρόκριση στους τελικούς.

Τα σετ: 23-25, 25-19, 31-29, 25-23