Του έσπασε το αήττητο με “εκτελεστή” Τολιόπουλο

Ένας φοβερός Άρης οδήγησε τον Παναθηναϊκό στην πρώτη του ήττα στη φετινή Basket League, καθώς με πρωταγωνιστή τον διεθνή γκαρντ, ο οποίος πέτυχε τρία μεγάλα τρίποντα στα τελευταία λεπτά, άλωσε το κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων με 73-70 στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για τον Άρη, που φρόντισε από τα πρώτα λεπτά να έχει σταθερά το προβάδισμα στο σκορ, έχοντας καλή λειτουργία και στις δύο πλευρές του παρκέ. Το σύνολο του Γιάννη Καστρίτη είχε τον έλεγχο και η μόνη απειλή ήταν ο Αντετοκούνμπο που σημείωσε τους πρώτους έξι πόντους του Παναθηναϊκού. Μετά το 9-6 στο 4′, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με σερί 8-0 από τους Ντε Σόουζα και Σανόγκο, οι οποίοι διαμόρφωσαν το 17-6 στο 7′. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Σταρκ, που πέτυχε οκτώ συνεχόμενους πόντους και οδήγησε τους Θεσσαλονικείς στο +15 (25-10) στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα άρχισε από εκεί που σταμάτησε το πρώτο, με τον Άρη να βρίσκει τέσσερις μαζεμένους πόντους από τους Χάρελ και Κατσίβελη και τη διαφορά να πηγαίνει στη μέγιστη τιμή της για τους “κίτρινους”, που ήταν το +19 (29-10) στο 11′. Η ευστοχία των φιλοξενούμενων στα μακρινά σουτ, με πρωταγωνιστή τον Μπλούμπεργκς κράτησε τη διαφορά σ’ αυτά τα επίπεδα μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου. Μετά το 38-21 στο 15′ ο Παναθηναϊκός ανέβασε ένταση στην άμυνά του, κράτησε τους Θεσσαλονικείς χωρίς πόντο για τέσσερα λεπτά και οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν μείωσαν σε 39-34 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Πλέον το μομέντουμ του αγώνα ήταν στη πλευρά των γηπεδούχων και οι “πράσινοι” επέστρεψαν στο παρκέ με την ίδια ενέργεια, που είχαν και στο τέλος του πρώτου μέρους. Οι Γκραντ, Μήτογλου και Γκριγκόνις υπέγραψαν ένα σερί 8-0, με το οποίο το “τριφύλλι” μπήκε για πρώτη φορά σε θέση οδηγού, με το 42-39 στο 22′. Ο Άρης χρειάστηκε σχεδόν τρία λεπτά για να πετύχει το πρώτο του καλάθι στην τρίτη περίοδο, ωστόσο τα τρίποντα των Μποχωρίδη και Τολιόπουλου δεν επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να πάρει διαφορά, με το σκορ να είναι στο 45-45 στο 25ο λεπτό. Οι “πράσινοι” επιτέθηκαν κοντά στο καλάθι, οι Μήτογλου και Αντετοκούνμπο ήταν αποτελεσματικοί και οδήγησαν την ομάδα τους στο +6 (57-51) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Παρ’ όλα αυτά, ο Άρης εμφάνισε και πάλι το καλό του πρόσωπο και στις δύο πλευρές του παρκέ και κατάφερε να ξαναπάρει προβάδισμα έπειτα από αρκετή ώρα. Οι “κίτρινοι” με πέντε πόντους του Σταρκ και δύο του Κατσίβελη βρέθηκαν στο 58-57, 7:55 πριν το τέλος του παιχνιδιού. Το 7-0 των φιλοξενούμενων ανάγκασε τον Εργκίν Αταμάν να πάρει τάιμ άουτ, για να αφυπνίσει τους παίκτες του, οι οποίοι απάντησαν με σερί 5-0, με τέσσερις πόντους του Γκριγκόνις. Έτσι έγινε το 62-58 και μπορεί η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη να έμεινε χωρίς πόντο για περισσότερο από τρία λεπτά, ωστόσο με την καλή της άμυνα κατάφερε να επιστρέψει. Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 13-0 με πρωταγωνιστή τον Τολιόπουλο, ο οποίος στο διάστημα αυτό ευστόχησε σε τρία τρίποντα και διαμόρφωσε το 71-62, 1:25 πριν το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 10-25, 34-39, 57-51, 70-73