Αποχαιρέτησε την πρωτιά η Μπαρτσελόνα | Γλίτωσε στο φινάλε η Παρτίζαν

Η 33η αγωνιστική της Euroleague ολοκληρώθηκε με δύο εξαιρετικά σημαντικές αναμετρήσεις, που αναμένεται να παίξουν καθοριστικό ρόλο στην τελική μορφή της βαθμολογίας των ομάδων που θα μπουν στα πλέι οφ.

Ολίμπια Μιλάνο – Μπαρτσελόνα 84-76

Στα πρώτα λεπτά υπήρχε… ισορροπία, με τους αδιάφορους -λόγω του αποκλεισμού- Ιταλούς να έχουν ένα ελαφρύ προβάδισμα (12-11). Ένα σερί 9-4 έβαλε την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους μπροστά (21-16) με διαφορά πέντε πόντων. Το δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό, χωρίς να μπορεί κάποια από τις δύο αντιπάλους να ξεχωρίσει. Μέλι και Λαπτοβίτολα ήταν οι κορυφαίοι έως εκείνο το σημείο, με την Ολίμπια να αντιστρέφει την κατάσταση και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το +3 (39-36).

Οι παίκτες του Έτορε Μεσίνα κατάφεραν να… ξεφύγουν στην τρίτη περίοδο. Οι Νέιπιερ και Μπάρον ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή του και οδήγησαν την ομάδα τους σε διψήφια διαφορά (58-48) στα 30′. Μάλιστα, μετέτρεψαν τον χαρακτήρα του τελευταίου δεκαλέπτου σε… διαδικαστικό μιας και το προβάδισμα άγγιξε τους 15 πόντους (70-55) πριν τα 35′. Οι “μπλαουγκράνα” στη συνέχεια βελτιώθηκαν και μείωσαν, αλλά ήταν πλέον αργά με το τελικό 84-76 να τους φέρνει στο 22-11, σβήνοντας τις ελπίδες τους για μία από τις πρώτες δύο θέσεις.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 39-36, 58-48, 84-76

Μονακό – Παρτίζαν 84-88

Το ξεκίνημα των γηπεδούχων ήταν εντυπωσιακό, μιας και έφτασαν πολύ γρήγορα στο +9 (10-1). Οι Σέρβοι άργησαν, αλλά μπήκαν στο ματς και έκλεισαν το δεκάλεπτο μειώνοντας κάπως τη διαφορά (22-18). Το δεύτερο όμως, τους άνηκε σχεδόν ολοκληρωτικά. Με τον Αλέκσα Αβράμοβιτς να πρωταγωνιστεί, η Παρτίζαν έκανε ένα σερί 17-6 για να προηγηθεί με επτά (37-30). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 42-35, με τον 28χρονο γκαρντ να έχει φτάσει τους… 15 πόντους.

Οι παίκτες του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς είχαν τον έλεγχο και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά όμως να φτάνει σε κάποια στιγμή στους 15 (53-38), αλλά στα 30′ να έχει περιοριστεί στους 6 (62-56). Στη συνέχεια το παιχνίδι έγινε… ντέρμπι, μιας και ο Έλι Οκόμπο είχε πάρει φωτιά και κουβαλούσε τη Μονακό στο δρόμο προς την ανατροπή. Οι γηπεδούχοι μάλιστα προηγήθηκαν (76-75) στο 38′. Το ματς είχε… άγρια ομορφιά στο φινάλε, όμως η ευστοχία της Παρτίζαν αποδείχθηκε καθοριστική, κάτι που ισχύει και για τους πόντους του Ζακ ΛεΝτέι. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία δευτερόλεπτα και εν τέλει επικράτησαν με 88-84.

Πλέον, βρίσκονται σε τριπλή ισοβαθμία με Φενέρ και Μακάμπι στο 19-14, ενώ η Μονακό είναι μόνη 4η με 21-12.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 35-42, 56-62, 84-88