Image default
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Η Θέλτα σόκαρε τη Σεβίλλη στην εκπνοή

Σε μία αναμέτρηση με… τρομερό φινάλε, οι “γαλιθιανοί” σκόραραν δύο φορές στις καθυστερήσεις και απέδρασαν με το 2:2 από το “Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν”, για την 28η αγωνιστική της La Liga.

Ο αγώνας είχε… κακό ρυθμό στα πρώτα λεπτά, όμως οι ισορροπίες του άλλαξαν πολύ γρήγορα. Μόλις στο 18′, ο Παπέ Γκέιγ δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, αφήνοντας τους γηπεδούχους με παίκτη λιγότερο. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 26′ με τον Ούγκο Μάγιο, όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Μετά από 17 λεπτά δέχθηκαν το… σοκ, μιας και ο Γιουσέφ Εν Νεσιρί άνοιξε το σκορ με εξαιρετική κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Σούσο. Στο 81′, ο Μάρκος Ακούνια διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με ένα φανταστικό μακρινό σουτ.

Οι “γαλιθιάνοι” αντέδρασαν στο 90′ και μείωσαν με τον Μιγκέλ Ροντρίγκες. Παρ’ ότι άπαντες πίστεψαν πως αυτή είναι η τελευταία τους κουβέντα, κάτι τέτοιο δεν ίσχυε. Στο 90’+4′, ο Μαγιό σέντραρε από το πλάι, ο Γκονσάλο Πασιένσια επικράτησε στον αέρα και με εξαιρετική κεφαλιά ισοφάρισε σε 2:2, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Η Σεβίλλη παρέμεινε στην 13η θέση και έχει 32 βαθμούς, όντας στο +5 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Η Θέλτα από την άλλη έφτασε τους 36 πόντους και την 9η θέση.